Epilate for Smoother Skin While Saving Money

epilate

Epilate? What is that? When I tell people that I use an epilator, most give me a questioning look. I’m surprised at how many women have not heard of this amazing device. Since we are still in the middle of summer, epilating can be a useful option for those hoping to maintain a smooth, bikini-ready body.

An epilator is a small, mechanical item that uses a series of tiny, rotating tweezers to grasp multiple hairs from their roots. It is also known as an electric tweezer. Epilating is similar to waxing, in that hairs are pulled out from the roots to provide for longer-lasting results (around 2-4 weeks) without needing to shave. Similarly to waxing, it can be painful, but the temporary pain is worth the results!

If you’ve ever waxed, you know the smooth feeling that results from it, contrasting to surface removal techniques such as shaving or using hair removal creams. The hairs take longer to grow back and when they do grow back, they are typically finer and softer than before. Epilators are not just built for your legs; they commonly have several attachments that can be used for more sensitive or difficult to reach areas (such as armpits and bikini). Epilating is also different from waxing in that it is better for the skin, since waxing tends to remove epithelial cells in the process.

In addition to providing smoother skin, epilating can also be a good choice if you’re looking to save money. The average cost of an epilator is around $40 (and simply needs to be recharged for the next use), while the average cost of one waxing session varies but runs about $20-$100 for a full bikini and around the same price for full legs. That usually doesn’t include the cost of tip and also does not include the cost of gas to drive to the salon. Let’s say that you spend $50 per month (a very modest estimate, considering that would be around one body part and waxing also tends to be needed more than once a month) on waxing. You would be spending $600 per year on waxing, compared to the $40 that you spent on an epilator. Shaving cream and razors also add up. Let’s say that you buy a cheaper set of disposable razors at 10 for $10 and use a new razor two times per week, so 104 razors per year or $104 per year. You will also need to purchase shaving cream, which costs about $3 a can, which lasts about one month (so $36 a year). Combined with the cost of razors, that is $140 a year, though most women purchase higher quality razors for more than that. Laser hair removal, though more permanent, comes with a hefty price tag (a couple thousand dollars) and requires at least 6 sessions for best results.

You can use an epilator on many areas of the body and in the long run, it can save you time since waxing requires a visit to the salon along with an appointment and shaving must be done every couple of days in order to maintain a smooth appearance (according to an article listed at the bottom of this post, the average woman spends about 72 days shaving over the course of a lifetime). Epilating can be done on your own time, or even while multi-tasking (you can watch TV or read a magazine while epilating).

http://www.braun.com/global/female-grooming/adviser/6-reasons.html

http://www.huffingtonpost.com/2013/04/11/average-time-spent-shaving-legs_n_3063127.html

Image credit and more info: http://beautysaloon.wordpress.com/2010/07/10/proper-use-of-epilator/

 

Crash Pad Living

ImageOnce again, I am WAY overdue for a blog post. It has been several months! As you may know, I took a job as a flight attendant a little less than a year ago, and have been on the job now for about 6 months. I started flying internationally in December and you may have noticed my blog posts coming to a long hiatus. I do not bring my laptop with me on my layovers, which has hindered my abilities to post, and I have still been busy forming new friendships, finding a permanent apartment (which this post will cover), and exploring my new home of Miami. I am going to try to get back into the habit of updating this more often, though not daily like in the past. I have many new adventures to summarize, so there should be plenty of good material coming up soon!

For my first post back, I would like to talk about my life in what is called a “crash pad.” If you are not familiar with the flight attendant lifestyle (and yes, I say lifestyle, because it is more than just a career switch), you may have never heard of this term before. I hadn’t. Flight attendants are constantly on the go and do not get to spend much time at their residence, due to laying over in other cities. Many also commute to work (ex. a flight attendant may be based in NYC but live permanently in Boston) due to ease of air travel from flight benefits. For this reason, they may need a space to sleep in their base city, but do not want to commit to a full-time lease. Or they are a new flight attendant hoping to save some money during their first few months of the job and are still getting time to learn the area of their new base city or are hoping to quickly transfer to a new base if they did not receive their first choice. For this reason, cheap, temporary living is ideal. Hence, the concept of a “crash pad,” or a place just to crash between flights. When I received Miami (my first choice) as a base, I wanted to make a more permanent move down there. I wanted an apartment with my own room. There was a group of about 11 of us heading to Miami from my class, and another girl and I decided that we wanted a 2-bedroom apartment. However, never really exploring the city before and having limited time (and money) to find an apartment made our search difficult. Many of our classmates were hoping for a crash pad and there were a few crash pads that were commonly recommended to us. Well, we decided that would do that for about a month of two until we found a better place. Four of us joined a one-bedroom crash pad right next to the employee parking lot for the Miami International Airport. Yes, one bedroom. Due to the coming and going of flight attendants, a crash pad typically has many flight attendants or pilots crammed into a small space, since they are rarely all present at the same time. The point is just to “crash.” We had a large couch, a queen-size bed, and several air mattresses for when the four of us happened to be at the apartment at the same time. This was rare. The other three flight attendants commuted and caught flights home after their work shifts. Many times, I was the only one at the apartment. The other perk of a crash pad is saving money. We each paid $300 a month, which included all utilities, use of a pool, and a small fitness center. The one-bedroom by itself would have been $1200 (which is still somewhat high for Miami, but we paid the price of convenience of proximity to the airport). Before I knew it, I had been in the place until the end of January (after moving in at the end of September). Not my original plan. The other girl decided that she did not want to move down here permanently after learning how easy it was to commute and how much money could be saved. I still wanted to live in Miami, so I waited it out at the crash pad until a girl from my class who was based in NYC transferred down. In February, we moved to a 2-bedroom apartment about 25 minutes south of the airport. I have found that I am much less stressed now that I have my own room and can locate all of my belongings. At the crash pad, we had limited space and my things were mostly stowed away in my trunk or in piles in the closet at the apartment. Also, when there were more than 2 of us there at a time, sleeping arrangements became difficult and/or awkward. We tended to have preferences (I liked the bed, though one girl really preferred the couch and another would only sleep on her air mattress), so it worked for the most part, though it became stressful when one girl was trying to go to sleep (usually me…) and a couple of the others were preparing themselves for a night out. It definitely became a learning experience and I began to appreciate things in life that we take for granted, such as having our own room to retreat to when needed!

I am very happy at my new apartment, but did save a lot of money in a crash pad and gained a few valuable lessons. And as mentioned in a previous post, I do recommend having roommates to save money. This takes it to another level, but is an option for anyone (even those not in aviation), hoping to save money for a few months!

Photo credit: http://www.theflyingpinto.com/2013/05/flight-attendant-crash-pads.html

Save Money on Moving Costs

moving

I recently accepted a new job (which I’m currently in training for and is the reason that I’ve been neglecting my blog lately…) that requires me to relocate. I do not know where I’ll be based and I had a lease ending in North Carolina, so I had to come up with the best solution for moving my belongings. My family lives in New York and Florida, and I was not given much time to pack my things and move them to either location before heading to training, so I packed up everything that I owned and debated whether or not to pay for storage and eventually rent a U-haul to drive to my new location, or come up with other ideas for selling/donating my larger items. After carefully thinking through all of  my options, I decided that the cheapest and most convenient plan was to sell all of my large items (mattress, dresser, etc.) and attempt to fit all of my belongings into my car. I used Craigslist, which was actually quite successful, and donated many of my older clothes to the Good Will. Now that everything could successfully fit into my car, I had to think about either getting storage for it, leaving it with someone, or having my parents come to pick it up. Thankfully, my dad kindly offered to fly to North Carolina (using some of his Skymiles) and drive the car to New York for me, where I will reunite with it after training and drive it to my new location. What a great guy!

This process was quite stressful for me, especially as I didn’t know where I would be based. Convenience and affordability were very important to me, so I took plenty of time to research all of my options before the move. U-hauls can be pretty expensive, especially if you’re moving several states away, which I am going to have to do. Storage options weren’t too pricey, but try to consider alternatives such as storing your things with friends or family, or selling some of your items instead. While I will probably have to purchase my large items again, in the end it will be significantly cheaper than the cost of storage and a U-haul. I even made most of the money back on some of the items. If you’re moving, be sure to take plenty of time to plan, if you have it. Look into selling your things on Craigslist or eBay, or even to friends (my former roommate purchased my dresser and washer/dryer, for example). Don’t give up on selling items if you don’t get responses right away. I had to re-post my mattress and adjust the price a few times before I received enough inquiries. Also, when you’re packing up items, do not pay for boxes or storage bins if you can think of other ways to pack. I was able to take a lot of cardboard boxes from work and utilized a lot of my re-useable grocery bags for packing up some smaller items. Also, do not waste money on bubble wrap or other lining options for boxes. Find magazines, newspapers, or use some of your towels and clothing to protect breakable items.

Before a big move, attempt to save up as much as you can in your bank account. Consider having a savings month for the month before the move. Moving can be a huge expense if you’re not prepared for it!

(image credit: icezen.com)

Use Less of Your Toiletries

lather

Ever notice while you’re washing your hair that you end up with a lathered excess of product? Yet each day you use the same amount of said product with the same result? It may be common sense, but you can minimize the amount that you use in order to save a lot of money. For many items, we only need a small amount of product for best results; the rest is just wasted. While washing your hair, for example, try using about half of what you normally use. It’s actually better for the health of your hair anyway — you only need to shampoo the roots with a nickel- to quarter-sized portion and the water will rinse the rest of your hair. Try this for other items as well (toothpaste, hand soap, body wash, shaving cream). While brushing my teeth, I tend to squeeze out too much toothpaste. Every. Single. Time. I finally decided to consciously put about half the amount onto my toothbrush, which will extend the lifetime of my toothpaste container. Advertisers actually show a large glob of toothpaste covering the entire toothbrush head in their commercials on purpose, in order to trick you into thinking that you need more toothpaste, which results in more purchases (clever, huh?). A pea-size portion is about what you need. If you think about it, by using half of what you normally use, you will extend the product’s lifetime by about two. That means that you won’t need to purchase the product as much, which will save you plenty of money in the long run. Try to also use your products until they run out, rather than throwing out the bottles or containers when they still have plenty of product within them. Common sense concepts, but things that we may not normally think about!

Perform Manicures and Pedicures at Home

manicure

The average cost of a manicure at the salon is about $20, while the average bottle of nail polish costs around $8 and lasts around 40 two-coat uses (according to NAILS Magazine). The average cost of a pedicure at the salon is around $30. Salon manicures do tend to last a few days longer than at-home manicures and the end product is usually noticeably superior, but the savings definitely add up if you practice doing some of them on your own. If you get your nails manicured at the salon once a week, the cost adds up to $1040 a year, or $41,600 over 40 years (excluding interest)!

I personally like to get my nails done in the salon about once every two months and maintain them on my own in-between that time. I haven’t quite mastered the salon manicure and pedicure look and I trust salon employees with my cuticles more than I trust myself. Shellac manicures, while more expensive, last much longer and can be useful for big events, so I tend to splurge on those about three times a year (examples from this last year: job interview, friend’s wedding, my birthday). I would love to improve my own manicure skills to have even less visits to the nail salon each year! I’m just not very good at them…

For tips on giving yourself a manicure, check out: http://beauty.about.com/od/manicures/a/manicures_how_to_give_yourself_a_manicure.htm

For tips on saving money on manicures, check out: http://www.dailyfinance.com/2011/07/26/savings-experiment-how-to-nail-a-manicure-deal/

Bring Your Lunch to Work

A couple of weeks ago, I posted on how you can save money by making your coffee at home instead of purchasing it on the go. Well you can save even more by packing your lunch before heading to work. According to a survey by Accounting Principles (summarized here: http://www.huffingtonpost.com/2012/01/20/american-workers-coffee-spending_n_1219579.html), over 2/3 of Americans buy their lunches while at work, averaging about $2000 per year! That’s more than the average cost of commuting to work (~$1500). According to a recent Canadian survey, the average cost of a meal at work is around $7-$13. Let’s say that the average cost of a meal made at home is $3 — you can save $1040 to $2600 if you bring your own lunch every day at work. That’s around $55,000 in 30 years (excluding interest), which is a lot of money for retirement!

You’re more likely to eat healthier if you bring your own lunch as well, since you’ll be less likely to make impulse food purchases. You may also be more productive, since finding a spot to eat may take up more time. I tend to work right through my lunch break and eat at my desk for better productivity. This usually means that I leave a little earlier at the end of the day, though some might prefer to utilize the extra time on their lunch break to exercise, run errands, or catch up on the phone with family or friends.

If you regularly buy your lunch during the workday, try substituting 1-2 lunches a week with meals made at home; you’ll find that you can gradually shift to bringing lunch every day and saving plenty of money to do the things that you enjoy!

lunch

Make Your Own Coffee

According to MSN, over half of U.S. employees buy coffee while at work, averaging around $20 a week, or around $1040 per year. According to Statistic Brain, the average cost of a cup of coffee costs around $2, and the average coffee drinker drinks about 3 cups of coffee per day (making the average closer to $30 for a typical work week). Think of what you could do with an extra $1000 a year! To put that into perspective, that would be a savings of $30,000 (not including interest) from age 20-50 — a nice amount for retirement!

The average cost of ground coffee is about $5 per 12-oz bag (DailyFinance), which Folgers claims can make around 90 cups of coffee. If you have one cup of coffee per day, that container of coffee can last you for 3 months ($5 for 3 months compared to $120 if buying a cup a day at work at $2 a cup). If you brew your coffee at home, you do not need a fancy coffee maker – I think that I spent around $30 for one at Target and it has lasted at least two years now. What a great investment!

I was never a big coffee drinker, only buying an occasional latte in college to help with studying, but found that I would crave it more after entering the workforce. I began by purchasing a cup here and there during the work week, but decided to brew my own at home before work. Some days I still felt like I needed an extra boost in the afternoon and would purchase a cup of coffee, cup of tea, or an afternoon snack, but getting more sleep helped me to completely avoid that habit, so I’ve saved tremendously while at work (see my post on getting enough sleep). You can also purchase a coffee maker to keep at your desk at work.

Check out these articles for more coffee statistics:

http://money.msn.com/saving-money-tips/post.aspx?post=a4bfe6f5-2fc2-4955-8765-089ae1c1c88d

http://www.statisticbrain.com/coffee-drinking-statistics/

If you’re a regular coffee drinker, you can save hundreds of dollars each year by making your coffee at home!

Image